تعریف روابط عمومی

تعریف روابط عمومی

اصطلاح روابط عمومی، ترجمه واژه انگلیسی Public Relations برای نخستین بار در آمریکا در اتحادیه راه آهن به کار برده شد و در ایران نخستین بار در شرکت نفت به کار رفته و دفتری در آن شرکت ایجاد شد. روابط عمومی را در زبان عربی (العلاقات العامه) ترجمه کرده اند. فعالیت های گوناگونی از روابط عمومی از سوی صاحب نظران، کارشناسان و مؤلفان کتابهای این رشته بیان شده است از جمله : رکس هارلو از پیشگامان روابط عمومی در جهان می گوید: روابط عمومی دانشی است که به وسیله آن سازمان ها آگاهانه می کوشند تا بر مسئولیت اجتماعی خویش عمل کنند و بتوانند تفاهم و پشتیبانی کسانی که برای توسعه اهمیت دارند را به دست آورند. در این باره انجمن روابط عمومی آلمان می گوید: روابط عمومی، تلاش آگاهانه و قانونی به منظور تفاهم و استقرار اعتماد و شناخت متقابل با عموم، بر اساس تحقیق علمی و عملی صحیح و مستمر، میسر است. انجمن جهانی روابط عمومی نیز گفته : روابط عمومی بخشی از وظایف مدیریت سازمان است و عملی ممتد، مداوم و طرح ریزی شده است که از طریق آن افراد و سازمان ها می کوشند تا تفاهم و پشتیبانی کسانی که با آنها سر و کار دارند را به دست آورند (یحیایی ایله ای، 1388).

اداره امور عمومی (به انگلیسی: Public administration)، بکارگیری سیاست‌گذاری‌های دولت و نیز یک رشتهٔ دانشگاهی است که به مطالعهٔ این بکارگیری می‌پردازد و کارمندان دولت را برای این کار آماده می‌سازد. بعنوان یک حوزهٔ مورد پژوهش با قلمروهای گوناگون، هدف بنیادی آن پیشبرد مدیریت و سیاست‌ها برای امکان‌پذیر ساختن عملکرد دولت است. برخی از تعاریف گوناگون که برای آن ارائه شده‌اند اینها هستند: «مدیریت برنامه‌های عمومی»؛ «ترجمان سیاست‌ها به واقعیتی که شهروندان هرروزه می‌بینند»؛ و «مطالعهٔ تصمیم‌گیری‌های دولت، تحلیل سیاست‌ها، ورودی‌های گوناگونی که آن‌ها را تولید کرده‌اند، و ورودی‌هایی که برای تولید سیاست‌های جایگزین لازم هستند».

اداره امور عمومی بطور مرکزی با سازماندهی سیاست‌ها و برنامه‌های دولت و نیز رفتار مسئولان (معمولاً غیرمنتخب) که بطور رسمی پاسخگوی عملکردشان هستند، سروکار دارد. بسیاری از کارکنان عمومی غیرمنتخب را می‌توان بعنوان اداره‌کنندگان امور عمومی در نظر گرفت که شامل سران شهر، کشور، منطقه، ایالت و واحدهای فدرال مثل مدیران بودجهٔ شهری، اداره‌کنندگان منابع انسانی، مدیران شهر، مدیران آمار، مدیران ایالت، و وزیران کابینه می‌باشد.

تاریخ به روز رسانی:
1400/11/27
تعداد بازدید:
6067
Powered by DorsaPortal